Aday Öğrenciler İçin

NEDEN ANKARA YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ
DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ?

 

SİZLERİ SAYGIN BİR MESLEĞE
ADIM ATMAYA DAVET EDİYORUZ

 

Ankara’da kurulan dördüncü devlet Diş Hekimliği Fakültemizin hedefi kısa zamanda sizlerle birlikte ilk sıralara yerleşmektir.

Biz startımızı verdik, şimdi sıra sizlerde. 2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılında ilk kez 41 öğrenci (40 normal kontenjan + 1 okul birincisi kontenjanı) ile eğitim ve öğretime başladık. 

 

Kalabalık sınıf ve laboratuvar ortamlarını unutun.

İdealist öğretim üyelerimiz, ideal sayıda öğrenci ve öğrenci sayısına göre tasarlanmış derslik ve laboratuvarlar sizi bekliyor.

 

Müfredatımızı öğrenci odaklı olarak hazırladık.

Müfredatımız; 2016 yılında YÖK tarafından kabul edilen ve diş hekimliği eğitiminin temelini belirleyen "Diş Hekimliği Ulusal Çekirdek Eğitim Programı" (DUÇEP) ilkelerine uygun olarak hazırlanmıştır. 

Ayrıca Avrupa Diş Hekimliği Eğitimi Birliği (ADEE) ve Amerikan Diş Hekimliği Birliği (ADA) tarafından belirlenen esaslarına da uygundur.

Türkiye koşullarında mesleğini icra etmeye hazır Diş Hekimleri yetiştirmek üzere yola çıktık. Bu nedenle müfredatımız:

Sağlık Bakanlığımızın ulusal programlarına,

Bilim ve teknolojide kaydedilen yeniliklere ve

Toplumun değişen çağdaş ihtiyaçlara göre güncellenecektir. 

TEORİK ve PRATİK derslerde "KOMİTE USULÜ" tercih edilmiştir. Komite usulünde bir konu, ilgili tüm anabilim dalları tarafından basitten karmaşığa doğru bir bütün olarak öğretilmektedir. Böylece anabilim dallarının arzusuna göre değil, bir problemin çözümünde farklı anabilim dallarınca verilen bilgilerin sentezlenerek kullanılmasını sağlayan bir eğitim verilecektir. 

Bu sayede herhangi bir konunun farklı anabilim dallarınca tekrar tekrar ve farklı biçimde anlatılmasından doğan kafa karışıklığı ve zaman kaybı engellenecektir.

 

Eğitimimizin hedefi, sizleri bir diş hekiminin sahip olması gereken
bütün yetkinliklerle donatarak mezun etmek.

Bunun için KLİNİK eğitimimiz staj usulüne göre değil, “ENTEGRE KLİNİK” usulüne göre yapılacaktır.

Böylece Türkiye'de bir diş hekiminin en büyük ihtimalle çalışabileceği serbest muayenehane ve Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi (ADSM) ortamında hastayı muayene ve tedavi ederken karşılaşacağı ortama en yakın ortamda eğitim alacaktır.

Seçmeli derslerimiz öğrencilerimizin ilgi alanları ve hobilerine yönelik olarak geniş bir yelpazede hazırlanmıştır.

 

 Bir farkımız daha var…

Türkiye'de bir ilk olarak, birinci sınıf öğrencilerimiz Temel Tıp Bilimleri dersleri (Anatomi, Fizyoloji, Biyokimya vs.) A.Y.B.Ü. Tıp Fakültesi öğretim üyeleri tarafından, Tıp Fakültesi müfredatı birebir aynı olarak verilecektir.

Peki, bu neden önemli? Bu sayede sizler hücre, doku ve organ konularında Klinik Bilimler derslerine sağlam bir temelle ve doğru biçimde hazırlanmış olacaksınız.

Ayrıca Diş Hekimliği Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı'na (DUS) diğer meslektaşlarınızdan daha iyi hazırlanma imkânına sahip olacaksınız.

Sayın Rektörümüz, Tıp Fakültesi Dekanımız ve Tıp Fakültesi Temel Bilimler Öğretim Üyelerimizin takdire şayan gayretleriyle Türkiye’de bir ilk olarak gerçekleştirdiğimiz bu uygulama, diğer diş hekimliği fakülteleri için bir model olmaya başladı bile.

 

Sizin başarınız, bizim iftiharımız…

Beşinci sınıf öğrencilerimize Diş Hekimliği Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı'na (DUS) hazırlık amacıyla ücretsiz etüt, kurs gibi destekler verilecektir. 

Erasmus+ ve Mevlana gibi uluslararası programlarla, isteyen öğrenciler yurtdışındaki saygın üniversitelere eğitime giderek uluslararası tecrübe kazanabileceklerdir. 

Öğrencilerimiz üniversitemizdeki faal 52 öğrenci kulübü sayesinde, kendi ilgi alanlarında faaliyetlerde bulunmaktan, sosyal sorumluluk projelerinde yer almaya kadar birçok etkinliğe katılabilecektir.

 

DAVETLİMİZSİNİZ

KARAR SİZİN, GAYRET HEPİMİZİN

 

Fakültemizin tanıtım broşürünü indirmek için tıklayınız

(TÜRKÇE I İNGİLİZCE)

 


 

DİŞ HEKİMLİĞİ MESLEĞİ HAKKINDA

Eğer bir sanatçı gibi üretken, bir zanaatkâr gibi el becerisi sahibi ve bir psikolog gibi iletişim kabiliyetine sahip olmak istiyorsanız Diş Hekimliği sizin için biçilmiş bir kaftan gibidir.

 

Üniversite tercihiniz sadece öğrenciliğinizin değil hayatınızın büyük bir bölümünün tercihi demektir.

İşsizliğin giderek büyüyen bir sorun olduğu dünyada, Diş Hekimliği her geçen gün yeni meslektaşlara ihtiyaç duyduğumuz bir kariyerdir.

Türkiye'de, 100.000 kişiye düşen diş hekimi sayısında AB ortalamasının yakalanabilmesi için 26.000 diş hekimine daha ihtiyaç bulunuyor. Bu açığı kapatmak amacıyla Sağlık Bakanlığınca Diş Hekimi istihdamı 2006-2012'de yüzde 55 artırıldı ve artırılmaya da devam ediyor.

Türkiye genelinde diş hekimlerinin

%59’u özel muayenehanelerde,

%26’sı Sağlık bakanlığına bağlı merkezlerde,

%12’si Diş Hekimliği Fakültelerinde

%3’ü ise diğer kurumlarda çalışmaktadır. 

Program mezunları ayrıca uzmanlık eğitimi görüp üniversitelerde görev alabilirler.

 

Diş Hekimi olarak düzenli bir hayat sizi bekliyor

Diş Hekimleri; Hastalarla, uzmanlık öğrencileriyle, diğer hastane / muayenehane personeliyle, diş teknisyenleriyle ve diğer meslektaşlarıyla iletişim içinde olurlar.

Uzman Diş Hekimi nedir, nasıl olunur?

Diş Hekimliğinin 8 uzmanlık alanı vardır:

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi

Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

Endodonti

Ortodonti

Periodontoloji

Protetik Diş Tedavisi

Restoratif Diş Tedavisi

Mezun olduktan sonra Uzman Diş Hekimi olmak isteyenler, ÖSYM tarafından yapılan "Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı"na (DUS) girerek seçtikleri uzmanlık alanında uzmanlık eğitimi alabilirler. 


 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Fakülte ne zaman kurulmuştur?

Diş Hekimliği Fakültemiz; Resmi Gazete'de 17 Kasım 2013 tarih ve 3879111 sayı ile yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile kurulmuştur.

Kurucu Dekan olarak 02 Eylül 2014 tarihinde Prof. Dr. Metin ORHAN atanmıştır.

 

Eğitim dili nedir?

Fakültemizin eğitim dili %100 Türkçe’dir.

Birinci sınıfta haftada 2 saat yabancı dil dersi okutulmaktadır.

"Yabancı Dil Muafiyet Sınavı"nda başarılı olan öğrenciler, 1. sınıfta okutulan yabancı dil dersinden muaf olurlar.

 

Eğitim nerede verilecek?

Fakültemizin eğitim ve öğretim faaliyetleri Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nin Etlik Yerleşkesi, 15 Temmuz Binası'nda sürdürülecektir.

 

Kontenjanı kaç kişidir?

2016-2017 Eğitim ve Öğretim yılında 41 öğrenci ile (40 normal kontenjan, 1 okul birincisi kontenjanı) eğitim faaliyetlerine başlamış olacaktır.

 

Akademik kadrosu kaç kişidir?

2016 Temmuz itibariyle 12 öğretim üyesi (2 Profesör, 10 Yardımcı Doçent) ile eğitim verilecektir. 

 

 

AYBÜ Etlik Yerleşkesi

 

 

Haberler