Ülkemizde 10 Bin Suriyeli Yükseköğrenim Görüyor

Ülkemizde 10 Bin Suriyeli Yükseköğrenim Görüyor

Yükseköğretim kurumlarımızda 189 ülkeden öğrenciye eğitim verilmekte olup ülkemize en çok öğrenci gönderen ülkeler arasında ilk 10'da sırasıyla Azerbaycan, Türkmenistan, Suriye, İran, Afganistan, Irak, Yunanistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Kosova yer almaktadır. Ülkemizde uluslararası öğrencilerin yüzde 80'i devlet üniversitelerinde, yüzde 20'si vakıf üniversitelerindedir.

Uluslararası öğrenciler en çok İstanbul, Ankara, İzmir, Konya ve Erzurum'u tercih etmektedirler. Uluslararası bu öğrencilerin eğitim gördükleri alanlara baktığımızda, insani bilimler, edebiyat ve eğitim yüzde 34, sağlık yüzde 21, mühendislik ve mimarlık ise yüzde 9 oranındadır.

Türkiye'de geçici koruma altında bulunan 19-24 yaş arası Suriyelilerin sayısı geçen yıl ağustos itibarıyla 400 bine yaklaştı. 2016 yılı itibarıyla ülkemizde yükseköğrenim gören Suriyelilerin sayısı 10 bini buldu.

Türk yükseköğretim sistemine kayıtlı 12 bin 250 Afrikalı öğrencinin ve 134 Afrikalı öğretim elemanı bulunmakta ve bu sayının arttırılmasına dönük çalışmalar devam etmektedir (Erişim: http://www.dunyabulteni.net/?aType=haber&ArticleID=391275)

Kendisini uluslararası bir araştırma üniversitesi olarak konumlandıran Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi bu yöndeki çalışmalara özel bir önem vermekte ve 86 farklı ülkeden öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. 2015 -2016 akademik yılı uluslararası öğrenci verileri çerçevesinde Üniversitemiz devlet üniversiteleri içerisinde oran itibariyle birinci sırada olmanın haklı gururunu yaşamaktadır. Eğitimde uluslararası niteliğin önemine inanmış Üniversitemiz bu anlayış çerçevesinde yakın gelecekte her 4 öğrencisinden 1’inin uluslararası öğrenci olmasını hedeflemektedir.

 

 

 

 

 

 

 

Göç Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi