Aday Öğrenciler

Aday Öğrenciler

 

Neden YBÜ-SBF?

Neden Yıldırım Beyazıt Üniversitesi?

Yükseköğretim alanına yeni bir soluk getirmek ve standartları yükseltmek amacıyla yola çıkan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ni tercih etmek için çok nedeniniz var.

Tercihiniz Yıldırım Beyazıt Üniversitesi çünkü;

 • Dinamik ve Yenilikçi Akademik kadro
  Temel ve yüksek eğitimlerini yurt dışı ve yurt içindeki önde gelen üniversitelerde tamamlamış dinamik ve yenilikçi akademik kadromuz, öğrencilerimizin geleceğini onlarla birlikte inşa etmek için hazırlıklarını tamamladı.
 • Yenilikçi üniversite anlayışı
  Yükseköğrenim, çağın gerekliliklerine en hızlı uyum sağlayabilen ve daha da önemlisi, değişim ve ilerlemenin öncüsü olabilen kurumlara ihtiyaç duymaktadır. Üniversitemiz, her biri alanlarında seçkin, eğitim ve öğretimden bilimsel atılımlara üniversiteye ilişkin her alanda yenilikçi ve sınırları aşmaya aday bakış açılarına sahip akademik ve idari kadrolarıyla bu ihtiyacı karşılamak üzere yola çıktı. Öğrencilerimizin hayata atacakları ilk adımlarda onlara destek olmak ve gelecek günler için hem öğrencilerimize hem de tüm topluma yepyeni ufuklar açmak, üniversitemizin temel hedefidir.
 • Öğrenci odaklı eğitim
  Üniversite eğitimin en önemli bileşeni kuşkusuz üniversite öğrencileridir. Eğitim ve öğretim programlarında, sosyal faaliyetlerde ve üniversitenin işleyişine dair tüm konularda öğrencilerimizin tam katılımı ve geri bildirimleri ile desteklenen bir eğitim-öğretim hayatı kurma yolunda çalışmalarımızı tamamladık. Öğrenci temsilcilikleri, öğrenci dekanlıkları, kulüpler ve organizasyonlarla öğrencilerimiz daha üniversite eğitimleri sırasında ilerideki yaşamları için ihtiyaç duyacakları tecrübeleri ve daha fazlasını edinme şansına sahip olacaklar.
 • Bilimsel araştırmalar
  Üniversitelerin temel işlevi bilgi üretmektir. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi bilimsel çalışmalar açısından da dünyada bir cazibe merkezi olmak üzere yola çıktı. Çağımızın son teknolojileri ile donatılmış laboratuvarları, uluslararası bilimsel işbirlikleri ve projelerle, çok yakın bir gelecekte bilim alanında dünyanın sayılı üniversiteleri arasına girmek hedefiyle çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.
 • İngilizce eğitim
  En az bir yabancı dili ileri düzeyde bilmek günümüz dünyasında olmazsa olmaz bir gereklilik. Bu gerçekten yola çıkarak Tıp Fakültesi ve Mühendislik bölümlerimizde %100 İngilizce olarak tasarlanmış gelişkin müfredat programlarıyla eğitim-öğretim sürecimizi başlatıyoruz. Öğrencilerimize Hukuk fakültesinde %30 İngilizce; Sağlık Hizmetleri alanlarında ise Türkçe müfredatın yanı sıra etkin bir mesleki yabancı dil eğitimi ile ihtiyaç duyduğumuz kaliteli insan gücünün yetiştirilmesinde önemli bir boşluğu doldurma gayreti içindeyiz.
 • Ankara’da bir devlet üniversitesi
  Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Başkentimiz Ankara’da 44 yıl aradan sonra 7 fakülte, 1 yüksekokul ve 4 enstitü ile 1 Konservatuarla hizmete giren beşinci devlet üniversitesi olmasının yanı sıra, çağımızın değişim ve gelişmelerine uygun bir yapılanma ile yükseköğretimi yeni nesillerin ihtiyaçları doğrultusunda yeniden inşa etmek üzere hayata geçirilmiş yenilikçi bir eğitim projesidir. Başkent Ankara’da üniversite eğitimi görmenin sayısız avantajları yanında, barınma ve ulaşım imkanları ve sosyal fırsatlar ile de öne çıkan üniversitemiz, inşası süren modern kampüs alanlarıyla da akademik ve sosyal yaşamın birlikte harmanlandığı yeni yaşam alanlarına imza atma çalışmalarını sürdürmektedir.
 • Zengin sosyal imkanlar
  Başkentimiz Ankara’nın gözde semtlerinden birisi olan Etlik’te bulunan ek kampüsümüz, sosyal çevresi ile de öğrencilerimize doyurucu bir ortam sunacak. Hemen yanı başında bulunan Antares Alışveriş Merkezi, açık ve kapalı spor alanları, Bowling Salonları, basketbol ve futbol alanları gibi öğrencilerin her türlü aktivitelerini gerçekleştirebilecekleri mekanlarla çevrili olan kampüsümüzün hemen yanı başında, Türkiye’nin en büyük kapalı yüzme havuzu da sizleri bekliyor. Keçiören Belediyesi’ne ait yüzme havuzu ve spor merkezlerinden öğrencilerimiz özel indirimlerle faydalanabilecekler.
 • Mezuniyet sonrası destek sistemi
  Yıldırım Beyazıt Üniversitesi olarak bizler, öğrencilerimizi mezuniyetlerinden sonra da yalnız bırakmıyoruz. Gelişkin öğrenci takip ve destek sistemimizle, mezuniyetlerinden meslek yaşamlarının ustalık dönemlerine kadar onlara her alanda elimizden gelen desteği verebileceğimiz bir sistem kuruyoruz. Öğrencilerimizle yaşam boyu kuracağımız birliktelikle gittikçe karmaşıklaşan modern yaşamın zorluklarının üstesinden hep beraber gelebilmeyi amaçlıyoruz.


Kısacası, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, geleceğe açılan aydınlık kapınız olmaya talip... Hep birlikte, ülkemizi dünyada layık olduğu yere taşımak üzere 2012-2013 eğitim öğretim yılında sizleri üniversitemizin Siyasal Bilgiler Fakültesine bekliyoruz.

Puanlar

FAKÜLTE

BÖLÜM

PUAN TÜRÜ

KONTENJAN

TABAN PUAN

TAVAN PUAN

Siyasal Bilgiler Fakültesi

İktisat(İngilizce)

TM1
41
407.094
445.402

Siyasal Bilgiler Fakültesi

Maliye(İngilizce)

TM1
41
401.747
452.934

Siyasal Bilgiler Fakültesi

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimiz(İngilizce)

TM2
41
431.376
451.007

Siyasal Bilgiler Fakültesi

Uluslararası İlişkiler(İngilizce)

TM2
41
421.731
433.591

Kampüs

Etlik Yerleşkesi

 • Yabancı Diller Yüksekokulu
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Açık - Kapalı Spor Alanları


Çevresinde:

 • Antares Alışveriş Merkezi
 • Bowling Salonları
 • Basketbol ve futbol alanları
 • Türkiye’nin en büyük kapalı yüzme havuzu (Keçiören Belediyesi’ne ait yüzme havuzu ve spor merkezlerinden öğrencilerimiz özel indirimlerle faydalanabilecekler.)


Cinnah Yerleşkesi

 • Yüksek Lisans Eğitimi
 • Doktora Eğitimi


Esenboğa Yerleşkesi 
Ulus Yerleşkesi

E-Broşür

http://ybu.edu.tr/Categories/197/e-brosur.aspx

 

<